web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Hack the Crisis: spojujeme síly

Byl spuštěn hackathon, jehož cílem je podpořit projekty, které mají pomáhat v boji s koronavirem.

Agentura CzechInvest ve spolupráci s platformou Spojujeme Česko a Ministerstvem průmyslu a obchodu spustilo virtuální hackathon Hack the Crisis. Cílem je podpořit nové projekty, které mají za cíl pomáhat v boji s koronavirem. Jedním z hlavních partnerů je i Ministerstvo dopravy.
Hlavní myšlenkou je propojení tvůrčích týmů či jednotlivců se zástupci veřejného i soukromého sektoru s cílem odstranit bariéry a překonat současnou krizi. Nejužitečnějším projektům zajistí finance, mentoring nebo volné kapacity tam, kde jsou potřeba. Příkladem toho, jak jednotlivci i firmy pomáhají, jsou například mobilní aplikace reagující na mimořádnou situaci nebo 3D tisk a rychlá výroba nedostatkového zboží, například plicních ventilátorů nebo ochranných pomůcek.
V praxi funguje hackatlon tak, že právě díky partnerům dokáže odstranit řadu překážek mezi dobrým nápadem a jeho realizací. Pokud například vaší firmě chybí IT expert, pomůže vám takového experta na projekt sehnat; zapojilo se přes 25 partnerů od technologických gigantů jako Microsoft, Amazon AWS, Google nebo IBM až po přední akademické instituce a ministerstva. Dalším případem úspěšné spolupráce bylo například urychlení certifikace produktu v případě ochranné polomasky CIIRC ČVUT.
 

JAK SE ZAPOJIT?
Hackathon díky spolupráci s krizovým štábem ČR sdílí konkrétní seznam potřeb, které jsou pro naši zemi nyní prioritní, například vývoj léku a vakcín, distanční vzdělávání, doručovací služby nebo pomoc živnostníkům s dopady koronavirové krize.

Firmy se do hackathonu mohou zapojit tak, že pošlou své návrhy projektů přes jednoduchý online formulář. Ten následně vyhodnotí porota, tzv. idea board složený z řad expertů, zástupců akademické sféry a státní správy s přímým napojením na ústřední krizový štáb, který mapuje priority a potřeby státu. Reakci na svůj projekt dostanete už do 48 hodin po zaslání přihlášky, pokud dostane zelenou, spojíme vás se zástupci týmu, kteří vám pomohou zajistit výpočetní kapacity, poradenství, finanční podporu nebo propojení se zástupci dalších firem a státu. Zároveň se postaráme o vyřizování potřebné administrativy tak, abyste se mohli naplno věnovat svému projektu.