S nástupem autonomních vozidel se objevuje zásadní otázka: Berou tato vozidla lidem svobodu, nebo ji naopak rozšiřují? Tento problém je obzvláště relevantní v současné době, kdy technologie stále více zasahuje do každodenního života. Autonomní vozidla, která jsou schopná řídit se sama bez lidského zásahu, představují významný krok vpřed v oblasti dopravy a mobility. Nicméně, stejně jako u každé nové technologie, i zde se objevují obavy a naděje spojené s tím, jaký vliv budou mít na naši svobodu a nezávislost. Tato úvaha se pokusí prozkoumat oba aspekty této otázky v kontextu různých pojetí lidské svobody a názoru filosofů a dalších významných osobností.
Že je kybernetická bezpečnost neodmyslitelnou součástí i v oblasti autonomní mobility nám velmi poutavě přiblížil v rozhovoru náměstek ředitele NÚKIB, Mgr. Pavel Štěpáník, LL.M., který řídí sekci strategických agend a spolupráce.
Výzkum a vývoj autonomních vozidel je bezesporu dynamickým prostředím. Téměř neustále se v tomto oboru něco důležitého, nebo při nejmenším zajímavého děje. Vytvořit si tak ucelený přehled o inovacích a technologických novinkách proto může být poměrně složitý oříšek. Příchod nového kalendářního období je tak ideálním časem pro rekapitulaci toho nejzajímavějšího. Z toho důvodu přinášíme rozsáhlý přehled těch nejzajímavějších událostí za uplynulý rok rozdělený do dvou částí. V první části prověříme, jak si vedli jednotlivý technologičtí udavači trendů, jaké nové technologie představili světu, nebo do jakých měst rozšířili své testovací a komerční aktivity. Dále se pak dočtete, jaké zásadní novinky a legislativní změny byly v minulém roce přichystány na úrovni Evropské unie. Co se tedy v roce 2024 zajímavého událo?
Vyhlídka autonomních dopravy a jejich benefitů nebude možná bez široké spolupráce - nejen regionální spolupráce zahrnující místní zúčastněné strany, ale také mezinárodní spolupráce za účelem sdílení aktuálních znalostí, osvědčených postupů a definování požadavků na bezpečnost. A právě proto aby mohly být posouzeny dopady na dopravní bezpečnost, na uživatele a společnost s cílem harmonizovat evropské úsilí v oblasti výzkumu a inovací a aby se urychlilo obecné povědomí o inovativních technologiích a službách autonomní dopravy byla v roce 2021 zřízena evropská iniciativa CCAM Partnership. O tom, jakou roli tato organizace hraje, hovoříme s jejím novým předsedou, panem Christianem Merktem.