web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Automobilka NIO integruje do svého infotainmentu technologii GPT

Čínský výrobce automobilů Nio nově jako součást svého infotainmentu NOMI poskytuje také komunikaci v rámci GPT, čímž posouvající uživatelský zážitek s chytrými elektromobily na novou úroveň. Již dříve totožnou funkci na evropském trhu v rámci zkvalitnění komunikace testovala automobilka Mercedes-Benz. Zavádění NOMI GPT započalo 5. dubna 2024, kdy byly prostřednictvím služby Microsoft Azure OpenAI Service distribuovány bezdrátové aktualizace pro celou evropskou řadu chytrých elektromobilů Nio na platformě NT2.0. Tato aktualizace přinesla do vozidel Nio první systémy umělé inteligence, které standardně využívají technologii GPT, a to zejména v angličtině, němčině a norštině. Cílem integrace technologie GPT do NOMI je rozšířit jeho schopnosti a zlepšit interakci s uživateli. Nově NOMI GPT poskytuje personalizované pozdravy, aktuální informace o počasí a nabízí řadu nových interakcí, které zvyšují komfort při jízdě. Asistent ve vozidle také nyní dokáže poskytnout podrobné informace o funkcích a vlastnostech vozidla na vyžádání pomocí technologie RAG. 

Vizuální podoba automobilového asistenta NOMI, který nově ke komunikaci s řidičem bude využívat technologii GPT. (zdroj: NIO)

Další inovací je zavedení funkce FAQ, která umožňuje uživatelům lépe poznat schopnosti a preference NOMI, čímž dále individualizuje uživatelské prostředí a zvyšuje zábavu z interakce s asistentem AI. Uživatelé Nio tak mohou snadno získat odpovědi na své dotazy, jako je nastavení zpětných zrcátek nebo kontrola tlaku v pneumatikách, přímo na displeji vozidla.

Zástupci automobilky NIO před spuštěním aktualizace uvedli, že od svého uvedení na trh se NOMI etablovalo jako intuitivní a zábavný způsob interakce s jejich chytrými elektrickými vozidly. Díky funkci GPT prostřednictvím služby Microsoft Azure OpenAI nyní NOMI dokáže generovat relevantnější odpovědi a zvládat složitější dotazy, což dělá jízdy pro uživatele ještě více prožitkovými a zábavnými. Současně s integrací technologie GPT do NOMI společnost Nio oznámila velkou aktualizaci svého operačního systému Banyan, která přináší výrazná vylepšení v nabíjení, asistované jízdě, navigaci a používání médií, aby uživatelům poskytla ještě lepší zážitek z jízdy. Otevření technologického centra Smart Driving v německém Schönefeldu pak podtrhuje mezinárodní ambice společnosti Nio a ukazuje na další kroky v oblasti inovací a posunu autonomního řízení kupředu.