web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Cruise nabízí 75 000 dolarů za vyřešení havárie

Společnost Cruise je známá jako lídr v oblasti autonomních vozidel a jejich technologií. Od roku 2013 se firma zaměřuje na vývoj samořídících vozidel a testování svých produktů na veřejných silnicích. Před několika týdny došlo k dopravní nehodě, která se stala 2. října. Pří této nehodě byl chodec sražen vozidlem Cruise, a to firmě způsobilo nemalé problémy. Kalifornské regulační orgány začaly vyšetřovat tuto nehodu a žádaly společnost Cruise o plnou spolupráci. Nicméně se ukázalo, že Cruise nezveřejnila všechny dostupné informace, což mělo za následek nařízení slyšení a vyvolání právního sporu. General Motors, který je mateřskou společností Cruise, se rozhodl vyřešit tuto situaci nabídkou finanční odměny ve výši 75 000 dolarů pro toho, kdo pomůže vyřešit vyšetřování kalifornských regulačních orgánů. Tato nabídka má sloužit jako motivace pro získání klíčových informací a rozhodujících důkazů ke správnému vyřešení tohoto případu. 

Autonomní vozidlo Cruise ve veřejném prostoru (Zdroj: Cruise) 

Společnost Cruise, v rámci zmírnění dopadů této dopravní nehody pověřila právnickou firmu Quinn Emanuel, aby provedla interní vyšetřování a odpověděla na všechny otázky kalifornských orgánů. Dále se společnost zavázal slibem, dle kterého se pokusí provést významná procesní zlepšení, která zajistí lepší komunikaci a vztahy s regulačními orgány. Kalifornské úřady dále pozastavily všechna povolení k testování bez řidiče a v rámci zmíněné nehody společnost Cruise  stáhla všechna svá autonomní vozidla z veřejného prostoru pro komerční účely. Tato opatření byla přijata kvůli zvýšené negativní pozornosti veřejnosti a obavám týkajícím se bezpečnosti autonomního provozu. 

V rámci zmíněných událostí společnost Cruise koncem roku 2023 propustila devět vedoucích pracovníků a přibližně 900 zaměstnanců z celkové počtu 3800. Tyto kroky byly provedeny s cílem zajistit odpovědnost a změnu v organizační kultuře společnosti, která se stala klíčovým bodem ve vyšetřování nehody. 

Společnost Cruise i nadále věří ve výhody autonomních vozidel a jejich schopnosti, revolučně změnit dopravní systém. Nicméně, tato nehoda nám připomíná, jak je důležité bezpečnost  
v každém aspektu vývoje a provozu těchto vozidel. Cruise se zavazuje k práci na vytvoření ještě bezpečnějších technologií a spolupráci s regulačními orgány, aby zajistila bezpečnost všech účastníků silničního provozu.