web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Einride začne své autonomní nákladní vozy provozovat ve Spojených arabských emirátech

O prvotním globálním užití autonomní technologie se velmi často uvažuje zejména tam, kde je nedostatek lidských řidičů. Předně bývá uváděna zejména kamionová doprava, rozvážková služba či řízení těžké techniky. Einride je švédská dopravní společnost se sídlem ve Stockholmu, jenž se specializuje na elektrická autonomní vozidla. Einride využívá pro řízení svých vozů samořídící technologii, ale také teleoperační řízení Einride Pod, díky kterému mohou řidiči na dálku sledovat a případně i ovládat více vozů současně.

Mapa projektu Falcon Rise od Einride realizovaná na území Spojených arabských emirátů. (foto: Einride) 

Co je na vozidlech Einride zajímavé je to, že jejich vozidla nedisponují kabinou pro řidiče. Ačkoliv Einride na trhu působí teprve sedmým rokem, má za sebou již několik úspěchů, díky nimž se postupně stává celosvětově uznávaným jménem v řízení autonomních užitkových vozů s nulovými emisemi. Nově Einride oznámilo podepsání memoranda s Ministerstvem energetiky a infrastruktury Spojených arabských emirátů o nasazení elektrické a autonomní flotily nákladních vozů Einride, na více než 550 km. Celý koncept má spadat do projektu s názvem Falcon Rise, a území které bude zabírat bude v oblastech Abu Dhabi a Sharja. Celkově se bude jednat o 2000 elektrických nákladních vozidel a 200 autonomních nákladních vozidel na jejichž jízdní trase bude 8 nabíjecích míst s téměř 500 nabíjecími stanicemi. Z hlediska Einride tak jde o masivní projekt, který pomůže ve Spojených arabských emirátech s trhem nákladní dopravy a zároveň je zde plná možnost představení schopností Einride technologie.

Tento systém nákladní dopravy bude řízen a monitorován pomocí platformy Einride Saga. Jedná se o platformu, která je řízená umělou inteligencí, jenž koordinuje všechny části dopravního systému s ní spojené. To jednak celou dopravu zefektivňuje a zároveň také pomáhá s její plynulosti. Ve Spojených arabských emirátech si od implementace toho projektu slibují snížení emisí, zvýšení efektivity a zejména pak zatraktivnění trhu nákladní dopravy. Provoz s Einride vozy se osvědčil již v několika státech včetně USA a několika států Evropy. Nyní by tedy Einride se svými autonomními a dálkově ovládanými vozy rádi uspěli i na Blízkém východě. Tento projekt by měl být postupně finalizován do konce roku 2027.