web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Goodyear a Gatik zvyšují bezpečnost autonomního řízení pomocí inteligentních pneumatik

Společnosti Goodyear Tire & Rubber Company a Gatik, úspěšně rozšířily využití technologie inteligentních pneumatik v systému autonomního řízení. Technologie Goodyear SightLine začleněná do pneumatik Endurance RSA je využívána autonomní flotilou skříňových nákladních vozidel třídy 3–7 společnosti Gatik.  Cílem této integrace je zvýšení bezpečnosti, přesnosti a efektivity operací vozového parku. Společnost Gatik plánuje v roce 2024 používat řešení inteligentních pneumatiky ve velké části své autonomní flotily v USA a Kanadě. Vzhledem k tomu, že pneumatika je jediným kontaktním bodem mezi vozidlem a vozovkou, může tato technologie  v pneumatikách hrát klíčovou roli v bezpečném provozu autonomních vozidel.  

Autonomní vozidlo Gatik s pneumatikami Goodyear Tire (Zdroj:Goodyear)

Díky rozsáhlému testování na silnici v různých jízdních scénářích bylo společnosti Gatik umožněno lépe optimalizovat své autonomní řízení, a to i za pomocí informací získaných z pneumatik. Prvotní testování však probíhalo v uzavřených prostorách na testovacím polygonu v San Angelu v Texasu, který vlastní společnost Goodyear Tire & Rubber Company. Tento testovací polygon poskytl možnosti reálného jízdního prostředí včetně běžných i neobvyklých silničních scénářů, semaforů, dopravních značek, vyhýbacích manévrů, ostrých zatáček či testování předcházení kolizím či udržování vozidla v jízdním pruhu.

Informace, které je možné z pneumatik získat jsou například hodnoty brzdného účinku, úhel směrového natočení kol nebo hodnoty valivého odporu či zatížení pneumatik. Data o pneumatikách jsou přenášena v reálném čase což autonomním nákladním vozidlům Gatik přináší zlepšení ve výkonu, včetně schopnosti rychlé a bezpečné reakce na různé podmínky vozovky, i při variabilní hmotnosti a užitném zatížení nákladního vozidla v průběhu dodávky. V tomto ohledu je integrace technologie Goodyear SightLine inteligentních pneumatik do autonomního vozového parku Gatik první svého druhu.