web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Rimac nasadí v roce 2026 autonomní robotaxi v Chorvatsku

Společnost Rimac Group, vstoupila do světa autonomní mobility s novým konceptem robotaxi nazvaným Rimac Verne. Toto vozidlo, které se může pochlubit větším interiérovým prostorem než Rolls-Royce, představuje významný krok vpřed v oblasti autonomní dopravy. Rimac Verne je vybaven nejmodernějšími senzory, kamerami a LiDAR systémy, které umožňují vysokou úroveň autonomie. Řídící technologie uvnitř vozidla Rimac zajišťuje izraelská společnost Mobileye, která má rozsáhle zkušenosti s pokročilými algoritmy pro strojové učení a umělou inteligencí, které jsou klíčové pro bezpečnou a efektivní navigaci v různorodých městských prostředích. Vozidlo disponuje autonomní úrovní 4. Je zde však umožněn pouze vzdálený dohled nad vozidlem, jelikož v netradičním konceptu vozů zcela chybí jakékoliv pedály, volant, palubní deska či například i zpětná zrcátka. Jejichž absence by měla zajišťovat lepší aerodynamiku vozu a tedy i menší spotřebu. Rimac Verne je plně elektrické vozidlo, což znamená nulové emise během provozu. Výkonný elektrický pohon poskytuje dostatečný výkon pro rychlou akceleraci a hladký průběh jízdy, zatímco pokročilé bateriové technologie zajišťují dlouhý dojezd a rychlé nabíjení. Tento ekologický aspekt je klíčový pro budoucnost městské mobility, kde je snížení emisí jedním z hlavních cílů.

Koncept interiéru vozidla Rimac Verne (zdroj: Verne)

Interiér Rimac Verne je navržen s důrazem na maximální komfort a flexibilitu. Vozidlo bude koncepčně situované pouze pro 2 osoby, aby bylo co možná nejpohodlnější. Jak uvedli zástupci společnosti, dle vlastních výzkumů 9 z 10 jízd je klasické koncepční vozidlo využito pouze pro 1 nebo 2 osoby. Uspořádání sedadel je variabilní, což umožňuje přizpůsobení podle potřeb cestujících. Může nabídnout luxusní zážitek podobný těm v prémiových vozidlech, s dostatkem prostoru pro nohy a možností polohování sedadel. Toto flexibilní uspořádání je klíčové zejména pro delší cesty, kde pohodlí cestujících hraje významnou roli. Interiérové systémy zahrnují pokročilé možnosti konektivity, infotainment systémy a klimatizaci, které zajišťují příjemné prostředí během jízdy. K dispozici jsou také personalizované možnosti, které cestujícím umožňují přizpůsobit si prostředí podle svých preferencí včetně vnitřního světla nebo vůně.

Rimac Verne představuje nový standard pro autonomní vozidla, která mohou výrazně zlepšit efektivitu městské dopravy. Autonomní řízení umožňuje optimalizaci tras a snížení provozních nákladů, což může vést k nižším cenám přepravy pro uživatele. Integrace autonomních vozidel, jako je Rimac Verne, do městské infrastruktury vyžaduje koordinaci s městskými plánovači a dopravními autoritami. Tato vozidla mohou být součástí chytrých městských systémů, kde komunikují s dopravními signály, parkovacími systémy a dalšími vozidly pro optimalizaci provozu a zvýšení bezpečnosti. Autonomní vozidla jako Rimac Verne mají potenciál výrazně zlepšit kvalitu života ve městech. Mohou snížit dopravní zácpy, zlepšit dostupnost přepravy a nabídnout pohodlnou alternativu k tradičním formám dopravy. Bezpečnostní technologie zajišťují snížení počtu dopravních nehod, což dále přispívá k bezpečnějšímu a příjemnějšímu městskému prostředí.

V roce 2026 má být tento typ robotaxi prvotně nasazen v chorvatském Záhřebu. Následovat by mělo nasazení v Manchesteru ve Velké Británii a poté také v dalších městech ve střední a východní Evropě. Jízda by měl být k dostání obdobnou aplikací, kterou nyní disponuje například Uber nebo z hlediska robotaxi společnost Waymo. Většina velkých společností zabývající se provozem robotaxi svá vozidla nasazuje zejména v různých státech USA nebo Číně. Je to z toho důvodu, protože v Evropě ani na státních úrovních neexistuje legislativa, která by provoz takto koncipovaných robotaxi umožňovala. Pokud se tak chce Rimac Verne stát v tomto ohledu na evropském trhu průkopníkem, měli by zejména zapracovat na prosazení povolení ve veřejném prostoru.