web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Waymo One míří do Austinu

Nástup autonomních vozidel přináší do světa dopravy revoluční změny a jednou z klíčových společností, která stojí v popředí této technologické revoluce, je Waymo. Společnost Waymo, dceřiná firma Googlu, se stala synonymem pro pokrok v oblasti autonomních vozidel. Jejich služba Waymo One představuje významný krok směrem k plnohodnotnému provozu samořídících automobilů na silnicích. Sledujeme-li tento rychle se rozvíjející průmysl, je Waymo One předním hráčem, který se postupně stává realitou, a to s velkým potenciálem změnit způsob, jakým se budeme pohybovat po městech a silnicích.

Waymo One je komerční služba autonomní taxislužby, kterou Waymo poskytuje ve třech amerických městech: Phoenix, San Franciscu a Los Angeles, ke kterým se nyní přidá i města Austin. Právě tam v uplynulých několika měsících v centru města a jeho okolí probíhal testovací provoz plně elektrických vozidlech Jaguar I-PACE vybavené systémem autonomního řízení. Po úspěšném ukončení tohoto počátečního testování na podzim společnost zahájí počáteční fázi provozu, přičemž v následujících měsících dojde k plně autonomnímu nasazení a prvním jízdám s veřejností. Austin je město s rychle rostoucí ekonomikou a hustým osídlením, kdy v oblasti metropole žije téměř 2,5 miliónu lidí. Kromě toho je Austin druhým nejrychleji rostoucím velkoměstem což pro Waymo představuje obchodní příležitosti, což přiklonilo ručičku osudu Waymo One právě k Austinu.  Tam bude služba dostupná během dne i v noci v oblastech jako je centrum Austinu, Barton Hills, East Austin, Hyde Park, Riverside a další.

 Austin však není úplně bez zkušeností co se týče  autonomních vozidel. Je to téměř deset let poté, co se  Steve Mahan, který je slepý, v roce 2015 poprvé na  světě svezl v plně autonomním vozidle na veřejných   ulicích v prototypu Waymo Firefly. Navíc oznámení o  tomto rozšíření přichází téměř ihned poté co společnost  deklarovala, že pro další vývoj upřednostní právě  služby spojené s  autonomní osobní přepravou na   úkor autonomní nákladní přepravy. Toto rozhodnutí padlo  právě pro vidinou rychlejší komercializace a významný  obchodní růst a poptávku pro robotaxících v San  Franciscu, Phoenixu a Los Angeles. Ačkoliv   společnost  připouští posunutí časového a plánu a provozního úsilí  v oblasti vývoje systému autonomní jízdy pro nákladní  přepravu, stále hodlá pokračovat ve      Waymo pro autonomní robotaxi využívá elektromobily Jaguar I-PACE (foto: Waymo)                                spolupráci se strategickými partnery jako je například                                                                                                                                                                                       Daimler Truck North America, nebo Freightliner Cascadia.


Autonomní vozidlo společnosti Waymo ve městě Austin (foto: Waymo)                                   Autonomní vozidlo společnosti Waymo ve městě Austin (foto: Waymo)