web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Waymo rozšiřuje svoji působnost do Los Angeles a Austinu

Společnost Waymo, jakožto jeden z lídrů v oblasti autonomní mobility, oznámila další expanzi své plně autonomní služby Waymo One na další dvě americká města: Los Angeles v Kalifornii a Austin v Texasu. Tato expanze přichází po úspěšném nasazení v San Franciscu a Phoenixu a je součástí ambiciózního plánu společnosti rozšířit své služby do dalších měst po celých Spojených státech. Ač jsou v poslední době všeobecně autonomní robotaxi v nelibosti veřejnosti z důvodu několika dopravních incidentů, u kterých byly součástí, samotné snahy o vylepšení svého obrazu to společnosti s autonomním řízením neodradí. Problémy však zaznamenala převážně společnost Cruise, kde u jejich dopravních nehod došlo také ke zraněním osob. Waymo by dle dostupných informací mělo mít poslední dopravní nehodu 11. prosince 2023, kde však nedošlo k žádnému zranění osob, což je pro ně jistě polehčující okolnost.

Vozidlo Waymo, které bude nasazeno na nových trasách ve městech Los Angeles a Austin (Zdroj: Waymo)

Los Angeles

V Los Angeles začne Waymo poskytovat projížďky v oblasti o rozloze 163 km2, která zahrnuje cestu ze Santa Moniky do centra LA, kde se bude postupně tato oblast rozšiřovat. Tato rozsáhlá oblast umožní Waymo pokrýt širokou škálu potřeb a poptávky po autonomní dopravě v jednom z největších měst ve Spojených státech. Počáteční jízdy budou zdarma, aby si lidé mohli vyzkoušet službu, a následně se po získání souhlasu Kalifornské komise pro veřejné služby přejde na placenou službu. Waymo aktivně zve do svých jízd nové pasažéry, kteří se mohou přidat do čekací listiny a být taky mezi prvními, kteří tuto autonomní jízdu absolvují na nové trase. Společnost Waymo zahájila přípravy na rozšíření svých služeb v Los Angeles již před rokem, kdy pozvala širokou veřejnost k účasti na testovacím turné Waymo One Tour. Během tohoto turné si návštěvníci mohli vyzkoušet plně autonomní jízdy napříč různými částmi města a více než 15 000 lidí si tak mohlo vyzkoušet pohodlí a bezpečnost cestování s Waymo Driverem. Průměrné hodnocení zážitku 4,7/5 hvězdiček ukazuje, že služba získala velkou popularitu a důvěru ve městě.

Austin

V Austinu společnost Waymo v současné době testuje plně autonomní jízdy na území o rozloze 112 km2, které zahrnuje různé části města, jako jsou centrum, Barton Hills, Riverside, East Austin a Hyde Park. Tyto testy jsou zaměřeny na zhodnocení reálných provozních podmínek a přípravu na plné nasazení služby pro veřejnost. Zatím jsou jízdy umožněny pouze zaměstnancům Waymo, ale plánované spuštění veřejné služby koncem tohoto roku slibuje, že obyvatelé Austina brzy budou mít přístup k plně autonomním jízdám. Společnost Waymo si je vědoma důležitosti komunitního zapojení a spolupráce s místními partnery a tvůrci potřebné politiky. Jejich cílem je zavést službu autonomní mobility s důrazem na bezpečnost, pohodlí a spokojenost zákazníků. S více než 10 miliony mil ujetých bez lidského zásahu a mnoha dalšími miliardami v simulaci disponuje Waymo velmi robustním množstvím dat, které umožňují rozšíření služby do nových měst s důvěrou a úspěchem.
Rozšíření služby Waymo na další dvě americká města, Los Angeles a Austin, představuje další krok směrem k budoucnosti autonomní mobility. Společnost Waymo se zavázala poskytovat bezpečné, spolehlivé a pohodlné plně autonomní jízdy, které umožní lidem snadný a efektivní způsob cestování. S tímto rozšířením služeb se Waymo stává klíčovým hráčem na trhu autonomní mobility a přináší budoucnost cestování ještě blíže každému.