web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Zoox nasazuje vozidla bez bezpečnostního řidiče

V dnešní době, kdy technologický pokrok neustále formuje náš každodenní život, se stále více společností snaží překročit hranice a vytvářet revoluční změny ve svých odvětvích. Jednou z těchto průkopnických společností je Zoox, inovativní startup, který se zaměřuje na vývoj autonomních vozidel a transformaci budoucnosti mobility.

Zoox, kterou v roce 2020 koupil Amazon je slibnou společností, která nabízí inovativní softwarová řešení, zajímavý design a propracovaný marketingový přístup, který nabízí zájemcům pravidelný přísun mediálního obsahu. I přesto se Zoox vyznačuje konzistentností v technologickém pokroku a množství testovacích aktivit. Po tom co se stala teprve čtvrtým subjektem, který může v Kalifornii provozovat autonomní vozidla na veřejných komunikacích bez operátora na palubě je i nadále aktivní. Například expandovala do Seattlu, nebo Las Vegas, kde zkoušela svá autonomní vozidla na bázi modelu Toyota Highlander, zahájila veřejný provoz ve Foster City v Kalifornii, nebo představila nový koncept autonomního minibusu.

Mimořádně vstřícná legislativa státu Nevada umožňuje společnostem dlouhodobě testovat svá autonomní vozidla a společnost Zoox není v tomto ohledu vyjímkou. Ta od 16. června 2023 právě ve měste Las Vegas provozuje robotaxi a to bez dohledu bezpečnostního řidiče, neboť robotaxíky nejsou ani vybaveny ovládacími prvky jako je volant, nebo pedály. Ačkoliv Zoox už od února tohoto roku provozuje robotaxi bez dohledu právě ve Foster City v Kalifornii pro Las Vegas se jedná o premiéru. Služba je zatím dostupná pouze zaměstnancům společnosti na jednokilometrové trase kolem centrály Zoox. Najednou dokáže přepravit čtyři lidi a provozní rychlost se pohybuje do 56 km/h. Jednokilometrový úsek nepůsobí jako významný posun nicméně jde o první krok v nasazení technologie bez dohledu v samém centru města kde se nachází několik křižovatek a městský provoz. Testovací provoz bez bezpečnostního řidiče tak slouží ke sběru dat a jejich doplnění z provozu ve Foster City. Nasbíraná data jsou klíčová pro další zlepšení a rozšíření služby při zachování maximální bezpečnosti posádky, ale i dalších účastníků provozu.


Autonomní vozidlo společnosti Zoox v Las Vegas (foto: Zoox)