web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní dampry přepravily dvě miliardy tun horniny

Jakkoli se o autonomii v dopravě nejčastěji hovoří v souvislosti s osobními automobily anebo nanejvýš minibusy, nevyhýbá se prakticky žádným vozidlům. Nevyjímaje tedy ani těžkou techniku. Americká společnost Caterpillar, známý výrobce těžké stavební techniky, patří mezi společnosti, jež dlouhodobě zavádějí prvky autonomního řízení do svých produktů. V dubnu letošního roku tak firma oznámila, že obří nákladní sklápěče, takzvané dampry, přepravily v autonomním režimu v rámci práce v povrchových dolech již dvě miliardy tun horniny.

Caterpillar 793F

Pevný dampr Caterpillar 793F (foto: Caterpillar)

Caterpillar nabízí systém autonomního řízení nazvaný Command ve svých vozidlech od roku 2013. Rostoucí zájem zákazníků o tuto funkcionalitu ilustruje skutečnost, že flotila damprů verzí Cat 789D, 793D, 793F a 797F vybavených autonomními funkcemi přepravila jednu miliardu tun horniny během pěti let služby. Druhou miliardu tun zvládl rostoucí počet těchto vozidel přepravit za pouhých 16 měsíců. V současnosti flotila autonomních damprů čítá více než 275 vozidel a najezdila přes 67 milionů kilometrů. Systém Command je navíc integrovatelný i do damprů japonského výrobce Komatsu, konkrétně modelu 930E.
Prostředí povrchových dolů je v porovnání s dálničním anebo dokonce městským prostředím výrazně jednodušší, takže ani systém autonomního řízení Command nemusí být zdaleka tak sofistikovaný jako systémy autonomního řízení používané u silničních vozidel. Přesto tato aplikace skvěle ilustruje, jak i v jednodušších formách dokáže být autonomie smysluplná, a při nalezení vhodného operačního modelu velice přínosná.