web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní minibus jezdí kolem památníku bratří Wrightů

Spojené státy americké jsou nejen zemí svobody, demokracie a inovací, ale jsou také kolébkou letectví. Byli to totiž bratři Orville a Wilbur Wrightové, kdo 17. prosince roku 1903 realizovali úplně první řízený motorový let letounu, čímž položili základy letectví, jak jej známe dnes. Stalo se tak na pláži u osady Kitty Hawk, v oblasti známé jako Kill Devil Hills v Severní Karolíně. Dnes je na místě prvního letu americký národní park, kde revoluční počin bratří Wrightů připomíná muzeum, památník a bronzová socha zachycující výjev historického vzletu. A přesně mezi těmito body nově jezdí od 20. dubna do 14. července autonomní minibus EasyMile EZ10. Necelé dva kilometry dlouhý okruh začíná u muzea, načež minibus jede kolem kopce, na kterém stojí památník, aby dorazil ke zmíněné soše, odkud se vrací zpět k muzeu. Jízda je bezplatná a dostupná od úterý do pátku vždy od 10 do 16.30. Po skončení tohoto nasazení se očekává, že se autonomní minibus přesune na další lokalitu v Severní Karolíně.

CASSI

Autonomní minibus EasyMile EZ10 před památníkem bratří Wrightů (foto: NCDOT)

Nasazení autonomního minibusu na okruhu kolem památníku bratří Wrightů je součástí projektu CASSI (Connected Autonomous Shuttle Supporting Innovation neboli datově propojený autonomní minibus podporující inovace), který byl ministerstvem dopravy státu Severní Karolína zahájen v únoru loňského roku. V té době došlo k pilotnímu nasazení minibusu EasyMile EZ10 v univerzitním kampusu Státní univerzity Severní Karolíny v Raleigh.
Od 24. května letošního roku by se dva autonomní minibusy Local Motors Olli měly objevit v dalším americkém národním parku, proslulém Yellowstonském národním parku ve státě Wyoming. Jezdit budou až do 31. srpna v okolí návštěvnického centra Canyon Village.