web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní minibus přepravoval golfisty

Od pátku 20. do neděle 23. srpna se v areálu hotelového komplexu Celtic Manor u velšského města Newport konal golfový turnaj ISPS Handa Wales Open, čehož využila britská firma Aurrigo, která se prostřednictvím svého autonomního elektrického minibusu postarala o přepravu golfistů na pozemcích hotelu. Profesionální hráči golfu se tak měli možnost vůbec poprvé svést futuristicky vyhlížejícím autonomním minibusem této společnosti, který zároveň díky svým rozměrům umožnil dodržet bezpečnostní opatření přijatá proti šíření nového koronaviru. Standardně minibus dle výrobce disponuje třinácti místy pro sedící cestující a šesti místy pro stojící, v tomto případě byla kapacita snížena rozmístěním míst k sezení v dvoumetrových rozestupech, aby byla zajištěna bezpečná vzdálenost přepravovaných osob. Kromě toho byla ve voze instalována bezdotyková nádoba s desinfekcí a k dispozici též byly roušky a rukavice. Partnerem jízd autonomního minibusu byl mobilní operátor Vodafone, který prostřednictvím své 4G sítě poskytoval vzdálený dohled nad stavem vozidla.

Aurrigo Shuttle

Autonomní minibus Aurrigo Shuttle a britský golfista Ross Fisher (foto: Aurrigo)

Zajímavostí je, že autonomní minibus firmy Aurrigo na rozdíl od konkurenčních řešení vybavených joystickem disponuje klasickým volantem, který umožňuje standardní manuální provoz. Firma zároveň není v oblasti autonomní mobility žádným nováčkem, v rámci experimentálních provozů již několik let s úspěchem nasazuje výrazně menší autonomní prostředek nazvaný PodZero.
První sportovní událostí, kde se měla předvést autonomní vozidla, měly být 32. letní olympijské hry v japonském Tokiu plánované na letošní rok. Ty však byly kvůli virové pandemii odloženy na rok následující.
Pro úplnost, britský golfista Ross Fisher, který pózoval s autonomním minibusem na propagačních snímcích, se ve Walesu umístil na osmdesátém místě.