web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní Nuro rozváží pizzu Domino's

Houston ve státě Texas již řadu let patří k lokalitám, kde probíhá nasazení autonomních vozidel v běžném provozu. Právě Houston je jedním ze tří amerických měst, kde společnost Nuro již delší dobu testuje svůj autonomní doručovací vůz R2. V červnu roku 2019 firma Nuro uzavřela dohodu o spolupráci s řetězcem restaurací Domino's Pizza, největším prodejcem pizzy na světě, nicméně teprve až v pondělí 12. dubna letošního roku došlo k zahájení rozvážky objednávek zákazníkům prostřednictvím autonomního doručovacího vozidla. Tato autonomní rozvážka prozatím funguje jen z jedné pobočky Domino's, a to z restaurace v houstonské městské části Woodland Heights na adrese 3209 Houston Ave. Zákazníci v sousedství mají možnost si při objednávce přes webové stránky restaurace zvolit doručení autonomním vozem R2. Následně obdrží kód, prostřednictvím kterého získají přístup ke své objednávce v útrobách vozidla.

Nuro

Autonomní doručovací vozidlo R2 firmy Nuro ve službách restaurace Domino's Pizza (foto: Nuro)

Pro firmu Domino's Pizza se nejedná o první setkání s autonomními vozidly. Již v roce 2017 totiž probíhalo pilotní testování rozvážky pizzy autonomními vozidly ve spolupráci s automobilkou Ford ve městě Ann Arbor ve státě Michigan. Podobně i společnost Nuro hledá příležitosti pro spolupráci, což se jí poměrně dobře daří. Mezi nejnovější investory firmy Nuro tak patří investiční společnost Woven Capital japonské automobilky Toyota a řetězec mexických restaurací Chipotle Mexican Grill, jehož představitelé nevyloučili, že bychom se do budoucna mohli dočkat autonomních doručovacích vozidel R2 ve službách restaurace.
S rozvozem jídla experimentuje taktéž konkurenční čínská společnost Neolix, jejíž autonomní doručovací vozidla byla spatřena v Šanghaji, kde rozváží například produkty řetězce KFC. Již dříve Neolix navázal spolupráci s arabskou doručovací společností Noon s cílem nasadit vozidla do provozu ve Spojených arabských emirátech.
Zde stojí za připomenutí, že v České republice v této sféře prošlapává cestu brněnská firma BringAuto, která vyvíjí autonomní doručovací vozidla.