Společnost Carbon Robotics přišla s novou inovací, která zavádí autonomní řízení do zemědělství. Tato inovace byla pojmenována Carbon AutoTractor. Tento systém má farmářům umožnit provozovat traktory autonomně, zatímco vzdálení operátoři monitorují jejich provoz. Nejedná se o autonomní vozidlo jako takové, nýbrž o systém, který lze nainstalovat do běžného traktoru, aniž by bylo nutné na něm provést trvalé úpravy.
Mnozí lidé vyhlížejí dobu, kdy se autonomní auta a robotaxi objeví na našich silnicích. Stojí ale za to si povšimnout, že veřejné silnice nejsou jediným místem, kde může autonomní řízení najít své uplatnění. V minulosti jsme psali o autonomních řešeních v těžebním průmyslu, na vodě, či dokonce ve vzduchu. Dnes nám však společnost Carbon Robotics poskytla záminku posvítit si na téma autonomie v zemědělství.
Má autonomie v zemědělství svoje místo? V Carbon Robotics se domnívají, že jejich systém umožní farmářům delší provoz, zvýšení efektivity. a poskytne řešení nedostatku pracovních sil. Autonomní traktor je také lépe uzpůsoben pro noční směny, které zvládne bezpečněji a spolehlivěji. Je to však opravdu tak jednoduché? Bohužel není, dřívější pokusy o autonomii v zemědělství narážely na řadu překážek. Hlavním problémem bylo časté zastavování při neočekávaných událostech. Překážky, zvěř, či vyorané zavlažovací potrubí, jsou běžné komplikace, ke kterým dochází. Provoz traktoru nemusí být tak přímočarý, jak se může na první pohled zdát. Autonomní řešení proto mohli farmářům činnost spíše zkomplikovat nežli usnadnit. Carbon Robotics se ale snaží svou službu uzpůsobit potřebám farmářů. Na jejich autonomní traktory dohlíží vzdálení operátoři, kteří mohou včas zasáhnout, pokud k nějaké nestandardní situaci dojde a umožňují tak spolehlivý a nepřerušený provoz.
Bezpečnost zde samozřejmě hraje primární roli. Krom toho, že je stroj pod dohledem vzdálených operátorů, jej také chrání několik vrstev bezpečnostních senzorů. RTK-GPS s přesností na 1 cm, kamery s rozhledem 360°, radarové senzory a satelitní připojení s nízkou latencí zajišťují bezpečný provoz a v případě potřeby rychlou reakci.
Carbon Robotics vedle autonomních řešení pro traktory poskytuje i jiné inovace. Například tzv. „LaserWeeder“, zařízení, které pomocí kamer s vysokým rozlišením odliší plevel od žádoucích plodin, a pomocí laseru plevel eliminuje, čímž se farmáři vyhnou použití chemických prostředků. Tuto technologii je možné připojit právě k autonomnímu systému CarbonAutoTractor. Ten pak automaticky upravuje svou rychlost a zvyšuje efektivitu odplevelování laserem až o 20 %. V současné době poskytuje Carbon Robotics tuto technologii pouze vybraným farmám v USA, avšak plánuje postupně nabídku svých služeb rozšiřovat. Připadá-li vám představa samořízeného traktoru, který laserem likviduje plevel, jako něco patřícího spíše na stránky vědeckofantastické novely, pak vás možná zaujme video níže.
Mohlo by Vás také zajímat:
Caterpillar představil autonomní ovládání nákladního auta pro těžební průmysl
Dva roky provozu elektro autonomní lodi
Autonomní letectví od Reliable robotics