web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Budoucnost se děje už dnes – automatizovaná vozidla ve službách bezpečnosti

Na konci května (28. – 31. 5. 2025) přivítala největší moravská metropole na Brněnském výstavišti návštěvníky z celého světa, kteří se zde setkali na mezinárodních veletrzích věnovaných různým oblastem bezpečnosti – vojenské, záchranné i kybernetické. Lze s jistotou říci, že ve všech těchto oblastech hrají bezpilotní, dálkově ovládaná a autonomní systémy stále významnější roli. Co víc, technologická řešení a provozní schémata původně určená pro vojenské účely jsou často upravována pro potřeby civilního trhu a naopak.

V posledních květnových dnech se v areálu Veletrhy Brno, a. s., konaly tři paralelní veletrhy zaměřené na bezpečnost a inovativní technologie v nejširším slova smyslu:

  • IDET (Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky)
  • PYROS (Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb)
  • ISET (Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb)

Letošní ročník veletrhu byl skvělou příležitostí k představení inovativních řešení v oblasti bezpilotních vozidel. Intenzivní výzkum, vývoj a komercializace vysoce automatizovaných technologií dnes přináší široké spektrum využití, například v podobě dálkově ovládaných vozidel. Jedná se o výborný příklad toho, jak technologický pokrok může být významnou oporou při plnění různých vojenských i civilních cílů, kde by lidská účast mohla být příliš nebezpečná nebo dokonce nemožná kvůli panujícím podmínkám.

Jaké jsou tedy dnešní možnosti využití automatizovaných a autonomních vozidel v terénu?

OBRANNÝ A BEZPEČNOSTNÍ SEKTOR – minimalizace rizik pro zdraví a životy vojáků

Dálkově ovládaná vozidla (ROV) hrají stále důležitější roli ve vojenských aplikacích, protože nabízejí řadu klíčových výhod, které zvyšují bezpečnost, efektivitu a flexibilitu vojenských operací.

ROV mohou být nasazena při nebezpečných misích, jako je průzkum, zneškodňování výbušnin, hlídkování v rizikových zónách nebo doručování zásob na frontu (voda, jídlo, ale i některé druhy munice a vybavení) – a to bez ohrožení lidského života, s možností přesného ovládání z bezpečné vzdálenosti.

Některá vozidla jsou vyzbrojena kulomety či granátomety a mohou pomoci při bojových operacích. Jiná lze využít v oblastech s chemickým, biologickým nebo radiačním zamořením, kde pomáhají s vyhodnocením situace a sběrem vzorků.

Díky pokročilým senzorům, kamerám a řídicím systémům mohou tato vozidla operovat v podmínkách, které jsou pro člověka příliš obtížné, nebezpečné nebo nemožné – například v noci, v zakouřeném prostředí, pod palbou nebo v chemicky kontaminovaném terénu. To se netýká jen základní výbavy, ale i specializovaných zařízení, jako jsou termokamery nebo chemické senzory. Toto jsou samozřejmě jen vybrané příklady využití, ve skutečnosti jich existuje mnohem více.

ZÁCHRANNÉ OPERACE – pomoc složkám IZS v nebezpečných podmínkách a na nepřístupných místech

Dálkově ovládaná pozemní vozidla mají velký potenciál rovněž při pátracích a záchranných operacích. Díky vybavení termokamerami a mikrofony mohou detekovat například tělesné teplo, volání o pomoc nebo pohyb pod troskami či v lese. Jsou schopna fungovat i za snížené viditelnosti.

Nasazují se také tam, kam se záchranáři nemohou dostat – do zřícených budov, zón s chemickým, biologickým nebo radiačním zamořením. Další využití je při podpoře hasičských zásahů, protože mohou být vybavena speciálními hadicemi a dopravovat vodu do požárem zasažených oblastí.

Tato vozidla mohou dopravit vodu, lékárničky, komunikační prostředky nebo nářadí k postiženým osobám. Důležité je, že mohou pomoci při poskytování první pomoci ještě před příjezdem záchranářů (např. doručením defibrilátoru).

Další zajímavou aplikací je tvorba 3D map poškozené oblasti nebo obtížného terénu (po zemětřesení nebo lavině), což pomáhá složkám IZS při plánování zásahů. Mohou také fungovat jako mobilní vysílače rádiového nebo síťového signálu v oblastech bez pokrytí.

CIVILNÍ ŘEŠENÍ – robotizace mění tradiční odvětví

Nelze opomenout ani široké využití dálkově ovládaných a autonomních vozidel v různých civilních sektorech, mezi které patří například:

  • Vozidla používaná v zemědělství - autonomní traktory či postřikovací stroje
  • Komunální stroje pro čištění ulic, zametání, odklízení sněhu nebo svoz odpadu
  • Vozidla pro dezinfekci velkých ploch na veřejných místech – což je stále důležitější s ohledem na globální zdravotní výzvy a zkušenosti z pandemie COVID-19
  • Autonomní skladové vozíky pro přepravu zboží uvnitř výrobních závodů a skladů
  • Vozidla pro inspekci infrastruktury - roboti pro monitorování mostů a tunelů

Brněnský veletrh jasně ukázal, že bez posádkové pozemní systémy už nejsou okrajovou záležitostí, ale stávají se běžnou součástí našeho světa, mění podobu obrany, veřejné bezpečnosti i každodenního života. Jejich vývoj, založený na pevných vědeckých a technologických základech slibuje transformaci způsobu, jakým lze plnit úkoly v různorodých prostředích.


 
Úvodní obrázek: IDET/ PYROS/ ISET výstava 2025, Brněnské výstaviště (Zdroj: Vlastní fotografie)