web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Dohra nehody Pony.ai

Loni 28. října došlo v kalifornském městě Fremont k nehodě autonomního vozidla Hyundai Kona čínské společnosti Pony.ai, které nemělo za volantem bezpečnostního řidiče. Na místě spolujezdce se sice nacházel operátor, ten však nestihl zasáhnout, takže vozidlo vjelo na středový dělicí ostrůvek, kde narazilo do značky. V důsledku tohoto incidentu bylo firmě odebráno povolení k testům autonomních vozidel bez bezpečnostního řidiče.

Hyundai Kona Pony.ai

Autonomní vozidlo Hyundai Kona firmy Pony.ai bez bezpečnostního řidiče za volantem v kalifornském Fremontu (foto: Reuters)

Na základě dat zveřejněných samotnou firmou Pony.ai a následným vyšetřováním ze strany Amerického národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) vyplynulo, že dvě a půl sekundy před kolizí se systém autonomního řízení samovolně vypnul. NHTSA se domnívá, že se jedná o chybu v programu, a proto vyzvala firmu Pony.ai k jeho nahrazení. Ta požadavku vyhověla a řídicí systém, který byl v této verzi nahraný ve třech exemplářích vozidel Hyundai Kona, nahradila opraveným zdrojovým kódem. Připomeňme, že před touto nehodou absolvovala v Kalifornii vozidla firmy Pony.ai bez řidiče za volantem 14 553 km.