web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Japonsko nasazuje autonomní vozidla 4. úrovně

Japonsko je unikátní zemí, kterou lze charakterizovat její historií a společenstvím založené na ctění tradic a naproti tomu otevřenému přístupu k novým technologiím. Tyto dva téměř odporující přístupy se nově budou snoubit i ve městě Eiheidži v prefektuře Fukui, které je proslulé svým tradičním zenovým buddhistickým chrámem. Nyní bude také známé jako první město s autonomními vozidly čtvrté úrovně v Japonsku. Je to právě toto město, které obdrželo jako první povolení od ministerstva dopravy k provozu autonomních vozidel.

Pro místní obyvatele se však nejedná o úplnou novinku. V současné době totiž ve městě jezdí autonomní vozidla třetí úrovně automatizace. Tyto auta v rámci systému hromadné dopravy převáží občany po trase dlouhé šest kilometrů, a to pomocí elektromagnetických indukčních vodičů umístěných ve vozovce. Jejich testování probíhá již od roku 2018, kdy se až do roku 2021 na palubě těchto vozidel nacházel bezpečnostní řidič, ačkoliv vybavení vozidla senzorikou a umělou inteligencí umožňuje okolí vozidla rozpoznat a patřičně na něj reagovat.

S příchodem nového fiskálního roku však vedení města společně s veřejně výzkumnou organizací Národní institut pokročilé průmyslové vědy a technologie zahajuje provoz autonomních vozidel čtvrté úrovně na předem stanovených trasách se vzdáleným dohledem nad funkčností systému. Dalším cílem japonské vlády je rozšířit přístup k této službě do dalších více než 40 oblastí napříč Japonskem do roku 2025.

Stanice vzdáleného dohledu nad autonomními vozidly (foto: japantimes)