web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Německý úřad pro motorová vozidla žádá TÜV SÜD o odborné znalosti v oblasti autonomního řízení

Německá federální agentura pro motorová vozidla (KBA) se obrátila na společnost TÜV SÜD o odbornou pomoc v oblasti autonomního řízení. KBA a TÜV SÜD budou spolupracovat na výzkumu a vývoji autonomních funkcí v automobilech, s cílem zlepšit bezpečnost na silnicích.
Spolupráce bude zahrnovat testování a certifikaci softwaru pro autonomní řízení, jakož i vývoj bezpečnostních standardů pro tyto systémy. KBA se již dříve zabývala dohledem nad bezpečností v oblasti autonomního řízení a spolupráce s TÜV SÜD poskytne agentuře odborné know-how, které pomůže urychlit rozvoj této technologie.

Uživatelé musí mít důvěru v bezpečnost a spolehlivost autonomních funkcí v automobilech, aby byli ochotni je používat. Spolupráce s KBA proto pomůže zajistit, že budou tyto funkce bezpečné a spolehlivé a že budou splňovat nejvyšší standardy kvality.

Logo společnosti TÜV SÜD (foto: TÜV SÜD) 

TÜV SÜD je jednou z předních světových společností v oblasti testování, certifikace a inspekce a má rozsáhlé zkušenosti s testováním autonomních funkcí v automobilech.

V Německu je autonomní řízení stále relativně novou technologií a vládní orgány se snaží zajistit, aby byla bezpečná a spolehlivá pro uživatele. Spolupráce mezi KBA a TÜV SÜD je součástí této snahy a má za cíl urychlit rozvoj autonomních funkcí a zlepšit bezpečnost na silnicích. V nedávné době bylo v Německu povoleno testování autonomních vozidel na veřejných silnicích, což umožnilo vývojářům a výrobcům testovat své technologie v reálných podmínkách. KBA a TÜV SÜD se budou také podílet na dohledu nad testováním autonomních vozidel a na vývoji bezpečnostních standardů pro tyto testy.

Nově bude TÜV SÜD pokrývat posouzení systémů řízení bezpečnosti a bezpečnostních koncepcí pro vozidla s automatizovanými nebo autonomními řídícími funkcemi v souladu s nařízením (EU) 2022/1426 a definovanými operačními podmínkami podle německého nařízení o schvalování typu a provozu vozidel s plně automatizovanými řídícími funkcemi (AFGBV).

TÜV SÜD je již označen pro kybernetickou bezpečnost (UN R155), systémy udržování jízdního pruhu podle UN R157 a aktualizace softwaru (UN R156). TÜV SÜD nyní může nabízet celou škálu služeb souvisejících s typovým schvalováním plně automatizovaných vozidel a tím zdůrazňuje své postavení jako poskytovatele služeb třetích stran v této důležité budoucí oblasti.

Spolupráce mezi KBA a TÜV SÜD je důležitým krokem směrem k bezpečnému a spolehlivému autonomnímu řízení v Německu a může sloužit jako model pro další země, které se snaží regulovat a podporovat vývoj této technologie. Společnost také poskytuje školení pro řidiče a další uživatele autonomních vozidel, aby se ujistili, že jsou schopni bezpečně a správně používat tyto technologie.

V současné době se vývoj autonomních funkcí v automobilech ubírá směrem k úplnému autonomnímu řízení, které nevyžaduje přítomnost lidského řidiče. Tento cíl však stále není dosažen a bude vyžadovat další výzkum a vývoj. KBA a TÜV SÜD jsou v popředí této snahy a jejich spolupráce může pomoci urychlit vývoj této technologie a zlepšit bezpečnost na silnicích.

Vývoj autonomního řízení přináší řadu výzev a otázek, včetně způsobu, jakým bude regulováno a jak se bude zacházet s etickými otázkami, jako je například rozhodování o riziku a zodpovědnost v případě nehody. Spolupráce mezi KBA a TÜV SÜD může také přispět k řešení těchto otázek a k vytvoření bezpečného a regulovaného prostředí pro vývoj a používání autonomních vozidel.