web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Slibné firmy v autonomní mobilitě pro rok 2021

Již od roku 2017 publikuje každoročně přehled sta nejslibnějších firem podnikajících v oboru umělé inteligence společnost CB Insights, která se specializuje na analýzy trhu a doporučení investorům. Pro letošní rok bylo analyzováno celkem přes šest tisíc firem z celého světa, přičemž do výsledné stovky nejperspektivnějších společností se probojovali zástupci z 12 zemí, jež svým zaměřením pokrývají celkem 38 odvětví aplikace umělé inteligence. Při posuzování firem byly zohledňovány faktory jako obchodní vazby, profily dosavadních investorů, poznatky získané analýzou ohlasů napříč společností, propojení se sektorem výzkumu a vývoje, tržní potenciál, postavení v daném ekosystému, síla týmu anebo třeba inovativnost nabízeného řešení. Z hlediska autonomní mobility v 38 kategorizovaných odvětvích nalezneme relevantní firmy nejen v segmentu dopravy, ale třeba i logistiky a zásobování či anotace dat. Jednotlivé firmy si v krátkosti představíme.

CB Insights

Firmy ze seznamu CB Insights, jež se zabývají umělou inteligencí s přesahem do autonomní mobility (foto: CB Insights)

Algolux nabízí software pro zlepšení schopností senzorů, zejména zdokonalení kvality obrazu z kamer v nepříznivých podmínkách.
Další firmou je nám dobře známá Aurora Innovation, která patří k předním postavám ve vývoji systémů autonomního řízení.
Deepmap je společnost zabývající se vytvářením HD map a řešeními pro zpřesnění lokalizace autonomních vozidel.
Společnost Ghost vyvíjí zařízení, kterým bude možné osadit vybrané modely automobilů, díky čemuž získají funkce odpovídající druhé až třetí úrovni automatizace.
Konux je německá firma nabízející software pro snazší řízení, kontrolu a koordinaci objektů zapojených do internetu věcí, toto řešení se uplatňuje například na železnici.
Ani čínská firma Momenta není na těchto stránkách neznámá, neboť je jednou z těch, jež vyvíjí systémy autonomního řízení, které testuje v rámci autonomního taxi v čínském městě Su-čou.
Další čínskou společností v seznamu je Inceptio Technology, která vyvíjí systém autonomního řízení se specializací na nákladní vozidla.
O firmě Outrider, která se věnuje vývoji autonomního řízení pro vozidla v logistice, hovořil již pan Najvárek v našem rozhovoru.
Firma Parallel Domain poskytuje anotovaná syntetická data pro učení a testování autonomních systémů, včetně těch používaných v autonomních vozidlech. Anotováním dat se zabývají i firmy Scale, Ai Reverie a SuperAnnotate.
Čínská firma Horizon Robotics nabízí výpočetní platformy pro náročné aplikace jako jsou systémy autonomního řízení. Na obdobnou sféru se zaměřují i firmy Blaize a Tenstorrent.
Firma Darwin ai nabízí nástroje umožňující lépe pochopit fungování uvnitř komplexních systémů umělé inteligence, mezi zákazníky této firmy patří i vývojáři autonomních vozidel.
A relevanci k autonomní mobilitě má i firma Deepsig, která se věnuje aplikaci umělé inteligence pro zabezpečení bezdrátové komunikace, včetně 5G sítí.
Radost nám může dělat, že mezi stovkou vybraných firem je i jeden český zástupce, byť ne v oblasti autonomní mobility, a to společnost Rossum, která se zabývá strojovou analýzou textu.