web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Studenti Západočeské univerzity v Plzni představili návrhy autonomních tramvají

Na podkladě zadání firmy Škoda Transportation zpracovali studenti Západočeské univerzity v Plzni v rámci mezifakultního projektu DESING+ semestrální práce zaměřené na návrh designu autonomních tramvají, jež by mohly být v následujících dekádách nasazeny do provozu. Návrhy představují autonomní tramvaje coby přátelské roboty poskytující cestujícím bezpečí a zároveň požitek z uměleckého díla.

pohled z boku na návrh designu tramvaje bez řidiče, vypadá jako vložený vůz bez kabiny, jsou vidět pouze okna a dvoje dveře

 

Jak se dynamicky řízená doprava projeví v designu? Jakou zvolit velikost vozů? Jak vytvořit pro cestující příjemné prostředí? Co očekává provozovatel, cestující a další účastníci provozu? Budou mít důvěru ke stroji bez řidiče? Na tyto otázky studenti hledali odpovědi ve spolupráci s odborníky ze společnosti Škoda Transportation při vytváření vize městské kolejové dopravy 2050.

3d model tramvaje bez řidiče

(foto: ZČU)

S 3D modely tramvají, které vytvořili, studenti dále pracují. Na 2. dubna, kdy se uskuteční mezinárodní workshop DESING+, připravují prezentaci ve virtuální realitě. Pomocí speciálních brýlí tak bude možné prohlédnout si exteriér tramvaje a projít se jejím interiérem. Na instagramovém profilu Fduls_plzen_design bude možné si pomocí aplikace prohlédnout tramvaj také ve smíšené realitě. Ve svém chytrém telefonu tak lidé uvidí, jak by tramvaj vypadala třeba na zastávce, odkud každý den vyrážejí do práce.