web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Aurora zveřejňuje soubor dat pro autonomní řízení

Společnost Aurora Inovation Inc. není třeba představovat. Společnost není známá jen díky Chrisovi Urmson, který působil jako technologický ředitel projektu zaměřeného na autonomní vozidla ve společnosti Google / Alphabet Inc., který přerostl do dceřiné společnosti známé jako Waymo, ale i díky svým četným aktivitám. V minulosti například Aurora implementovala svůj systém autonomního řízení Aurora Drvier do nákladního vozidla, spoluprácí s japonskou automobilkou Toyota, nebo přípravou služby sdílené mobility se samořízenými vozidly vybudované na modelu Toyota Sienna. 

Nákladní vozidlo Volvo osazeného autonomním řízením firmy Aurora (foto: Aurora Innovation) 

Společnost se připomíná uvolněním rozsáhlého datového setu o lokalizaci založeného na několika senzorech, o kterém informovala ve své tiskové zprávě a na kterém se podílela i Univerzita v Torontu. Aurora Multi-Sensor Dataset obsahuje metadata, jako je sémantická segmentace, různé počasí v průběhu čtyř ročních období, včetně deště, sněhu, oblačných a slunečných dnů, a také různé časy dne a různé dopravní podmínky. Datový set byl zachycen mezi lednem 2017 a únorem 2018 v metropolitní oblasti Pittsburghu, Pensylvánie, společností Uber Advanced Technologies Group (ATG), která byla v lednu 2021 převzata společností Aurora. Data byla zachycena za pomocí 64 paprsků snímače Velodyne HDL-64E LiDAR a sedmi kamer s rozlišením 1920x1200 pixelů, včetně předního sterea a pěti širokoúhlých objektivů pokrývajících 360º pohled kolem vozidla. Datový set Aurora Multi-Sensor je hostován na službě Amazon Simple Storage Service (S3), je dostupný prostřednictvím programu sponzorství Open Data a je určen pro nekomerční akademické použití. Datový set je bohatý a její velikost a rozmanitost ji činí vhodnou pro širokou škálu výzkumných oblastí, jako je 3D rekonstrukce, vytváření HD map, komprese mapy a spoustu dalších.  

Aurora doufá, že zpřístupněním dat široké akademické komunitě přispěje k pokroku ve výzkumu a vývoji, který bude podporovat další pokrok v oblasti autonomních systémů.