web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Vueron si vybral simulační platformu Cognata, pro vylepšení vlastností svých lidarů

Pro životaschopnost každé dobře fungující společnosti je vhodné si zachovávat zdravou konkurenci s ostatními podniky podnikající ve stejné sféře. Jedná se zejména o udržení rychlosti vývoje a správné reakce na nastupující trendy, a tedy i částečné vidění do budoucna. Stejně tak je ale důležité uzavírat i strategické spolupráce, které oba nově propojené podniky posunou vzájemně dále. Jinak tomu není ani v oblasti autonomní mobility, což v rozhovoru pro náš web potvrdil i současný generální ředitel pražského vývojového centra Valeo, pan Leoš Dvořák. O podobnou spolupráci se nyní pokouší společnost Vueron a Cognata

Vueron je korejský přední poskytovatel softwaru pro vnímání lidaru, které následně dodává do vozidel. Dále se specializuje na inteligentní infrastrukturu a vývoj různých nástrojů pro vývoj softwaru s ní spojený. Jejich technologie je vnímána jako vysoce spolehlivá z hlediska detekce objektů a jejich odlišitelnosti. Zároveň tedy nabízí přizpůsobitelnost pro různé průmyslové aplikace. Vueron je vnímán jako jeden z nejspolehlivějších softwaru pro lidar, který pochází z asijského trhu. 
 

Kamion simulovaný v simulačním prostředí Cognata (foto: Cognata)  

Cognata je naopak simulační platforma pro autonomní vozidla a ADAS systémy, která je schopná urychlit dobu testování a ověřování, a to zejména tím, že podporuje celý vývojový proces programu. Jedná se o celkové zaškolení, testování, ověřování, certifikaci, až po komerční nasazení. Za pomocí umělé inteligence a počítačového vidění tak dokáže Cognata zejména ušetřit celkový čas na vývoji a urychlit celý proces před plným nasazením nové technologie.  

Vueron si tak vybral společnost Cognata jako renomovaného poskytovatele simulací v oblasti ADAS a celkově pro autonomní řízení, aby urychlil pokrok ve svém softwaru pro vnímání lidaru. Aktuální poptávka a trend po zajištění kvalitních ADAS systémů roste, a to i díky stanovení přísných vládních předpisů pro možnost využívání této technologie. Tato poptávka je také způsobena díky rostoucímu zájmu o zavádění automatizovaného řízení na veřejné komunikace. V rámci tohoto zvýšeného zájmu je také nutné kvalitní a dostatečné otestování technologie před jejím zavedením, čehož si jsou ve Vueronu dostatečně vědomi. Výběrem společnosti Cognata si tak ve Vueronu zajistili přístup ke špičkovému simulačnímu softwaru, což umožní zefektivnit testování lidaru a zajistí tak jeho větší spolehlivost a stabilní výkon v reálných scénářích. Pro dosažení stabilního výkonu a tím i vysoké kvality snímání, je důležité mít otestované velké množství scénářů a tím mít získaná dostatečně kvalitní data. V reálném prostředí je toto testování a sbírání dat finančně i časově náročné. Vuerona nyní svoji technologii vylepšuje právě díky možnosti testování v různých podmínkách prostředí, čímž tak zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům, a to vše v rámci simulace od Cognata. Tato spolupráce by mohla fungovat dlouhodobě, jelikož obě strany jsou z prozatímními výsledky velmi spokojené. Ve Vueroně je to hlavně díky rychlosti a kvalitě testování a ve společnosti Cognata hlavně díky získání takto stabilního a velké hráče v oblasti lidaru. 

Poskytnutí kvalitního testování nové technologie je základem úspěchu pro všechny komponenty. Následně je vhodné proces testován představit i širší veřejnosti, aby byla dostatečně přesvědčená o kvalitě a funkčnosti těchto produktů. V takovém případě by následný přechod k širšímu automatizovanému řízení za pomocí lidarů, mohl být jednodušší.