web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Bosch a VW Cariad společně testují automatické parkování a dobíjení.

Hledání parkovacího místa je často unavující a zdánlivě nekonečná úloha, zejména pak v podzemních garážích. Stejně tak je hledání volného místa pro dobíjení časově náročné.  

Cariad spolu se společností Bosch nyní testuje automatické nabíjení pomocí robotického parkovacího systému Bosch. Tento systém je schopný navigovat elektrická vozidla bez řidiče na volné parkovací místo, kde proběhne automatické dobíjení pomocí nabíjecího robota. Po dokončení nabíjení vozidlo opět opustí místo a uvolní ho pro jiná vozidla. Obě společnosti testují tuto technologii ve svých parkovacích domech v Německu. Cariad provádí testy v garážích pro zaměstnance v Ingolstadtu, zatímco Bosch testuje samořízené parkování s automatickým dobíjením ve své garáži v Ludwigsburgu. Tato technologie je v současnosti představována na veletrhu CES 2024 v Las Vegas. 

Snadné dobíjení elektrických vozidel je na vrcholu seznamu požadavků řidičů elektrických vozidel. V tuto chvíli řidiče EV dle zkušeností omezují zejména fronty na dobíjecích stanicích, poplatky za příliš dlouhé připojení k nabíjecí síti a obecně manipulace s kabelem představuje výzvy k dalšímu řešení. Řešením by mohlo být právě automatické dobíjení s robotickou obsluhou, které by zvýšilo celkové pohodlí při nabíjení.  

Usnadnění nabíjení elektromobilů také snižuje obavy o dojezd vozidla, což je klíčové pro další rozvoj elektromobility. Celý proces by měl být zabezpečen vhodnou infrastrukturou, která by řídila vozidlo na volné parkovací místo, kde by nabíjecí robot otevřel nabíjecí klapku a zavedl nabíjecí kabel do vozidla. Po úplném nabití vozidla by robot kabel znovu vyjmul. Vozidlo by se poté přesunulo na běžné parkovací místo a uvolnilo tak nabíjecí prostor pro jiná vozidla s vybitou baterií. Tato technologie umožňuje dobíjení a parkování několika vozidel bez přítomnosti lidského řidiče, což zvyšuje efektivitu nabíjecí infrastruktury, optimalizuje využití nabíjecích stanic a šetří čas zákazníkům. 

Automatizované parkování s automatickou obsluhou je světovou první službou na úrovni SAE 4 bez řidiče. Tato služba je v provozu již rok v parkovací garáži P6 na letišti ve Stuttgartu. Bosch také začal implementovat tuto infrastrukturní technologii i do dalších obchodních domů v Německu. Automatické parkování i robotické dobíjení elektromobilů představují inovativní řešení, která mohou přinést výhody pro všechny zainteresované strany. Jestliže se tato technologie osvědčí ve zkouškách, může velmi pozitivně ovlivnit jak rozvoj elektromobility, tak přispěje i ke zvýšení automatizace celého automobilového sektoru.