web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Na letišti v Singapuru odbavují zavazadla autonomní vozidla

Snaha o zautomatizování procesů, u kterých je nedostatek lidských pracovních sil nebo by se mohly jejich postupy stát efektivnější, jsou znát v mnoha oborech. Mezi takové patří například provoz na letištích. K takovému kroku přistoupili na letišti Changi Airport Group (CAG) v Singapuru, kde je testováno elektrické autonomní vozidlo nové generace, jehož hlavní úlohou je zvýšit efektivitu a rychlost nakládání letadel.

Vývoj autonomních odbavovacích vozidel na Letišti Changi (Zdroj: Changi Airport Group)

Auto–Dolly Tug od společnosti Aurrigo je během běžného provozu na letišti Changi podrobováno nejrůznějším scénářům, aby byly otestovány možnost a limity tohoto vozítka. Auto–Dolly Tug je třetí generací tohoto typu, která kombinuje možnosti užitného zavazadlového tahače a přepravního zařízení pro převoz přepravních jednotek (ULD). Auto–Dolly Tug má možnosti otáčení se po své vlastní ose a díky bočnímu pohonu se také může pohybovat volně do stran a tím tak dosahovat velmi efektivního pohybu nakládky a vykládky zavazadel. K tomu také přispívá systém automatického nakládání a vykládání od Aurrgio, který je realizován pomocí dvou robotických ramen.

Starší verze Auto–Dully Tug jsou na zdejším letišti testovány již od února roku 2022. Toto testování tak dalo společnosti Aurrigo příležitost pro možný provozu v reálném prostředí a tím tak vyobrazit vlivy klimatu, které mohou ovlivňovat provoz dané techniky. V praxi tak jde o horké a vlhké prostředí či časté prudké deště, kterým na tomto letišti musí v mnohých případech čelit. Všeobecně je letiště Changi autonomním inovacím nakloněno, což dokazuje i to, že se letiště Changi postavilo do čela inovací 5G Avitation Testbed ve spolupráci se společností Singtel a Úřadem pro civilní letectví Singapuru (CAAS) v roce 2023. Toto testování má za cíl přinést povznesení automatických funkcí na letišti a tím dále zajistit nepřetržité monitorování všech operací v reálném čase za pomocí vzdáleného dohledu. Letiště Changi se tak v Singapuru stává centrem moderních automatizovaných technologií, díky kterým může pro návštěvníky vykazovat nejen větší atraktivitu, ale současně bude i zdejší práce jistě vykazovat větší efektivitu a bezpečnost.