web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní mobilita a podcasty

Podcasty neboli série audiozáznamů věnované nejrůznějším tématům jsou v posledních letech na vzestupu. Jejich tvůrci pokrývají prakticky všechna myslitelná témata, v případě témat nejatraktivnějších pak existuje podcastů hned několik. A to je přesně případ autonomní mobility, které se věnuje více podcastů, než kolik dokážeme spočítat prsty na obou rukách. Přinášíme přehled deseti dle našeho názoru nejzajímavějších podcastů věnovaných autonomní mobilitě, které si lze poslechnout.

  • ShiftPodcast webu Automotive News, který se formou rozhovorů zabývá nejnovějšími trendy mobility, tedy i autonomními vozidly. Mezi hosty se objevují skutečně zvučná jména.
  • AutonocastPodcast, za nímž stojí autorské trio Kirsten Korosec, redaktorka specializující se na autonomní mobilitu na webu TechCrunch, Edward Niedermeyer, publicista a popularizátor autonomní mobility, a Alex Roy, ostřílený motoristický publicista a zaměstnanec firmy Argo AI. Moderátoři velmi věcně komentují aktuální dění a vedou mimořádně zasvěcené rozhovory s velmi zajímavými hosty.
  • No Parking PodcastPodcast provozovaný společností Argo AI jakožto jeden z jejích osvětových kanálů. Moderování obstarává výše zmíněný Alex Roy, který si však zachovává profesionální objektivitu. Tento podcast nezachází do přílišné technické hloubky, ale spíše prozkoumává širší společenský kontext autonomní mobility.
  • Smart Driving CarPodcast, který moderuje profesor Princetonské univerzity Alain Kornhauser, jenž se zúčastnil soutěží DARPA Grand Challenge a Urban Challenge, a na technologie zaměřený publicista Fred Fishkin.
  • Road to AutonomyPodcast moderovaný analytikem Graysonem Brultem, který se v rozhovorech zaměřuje zejména na budoucí perspektivy a přínosy spojené s příchodem autonomních vozidel.
  • The Robot Brains PodcastPodcast, který je k dispozici i ve videoformátu, za nímž stojí profesor robotiky Stanfordovy univerzity Pieter Abbeel. Jak název naznačuje, v podcastu se věnuje nejen autonomním vozidlům, ale v podstatě všemu, co souvisí s robotikou a umělou inteligencí.
  • The Autonomous Vehicles PodcastPodcast, který moderuje vývojář Gurtej Gill, v němž zpovídá zástupce firem podnikající v sektoru autonomní mobility.
  • Autonomous Cars with Marc HoagPodcast, v němž podnikatel a právník Marc Hoag primárně komentuje uplynulé dění v doméně autonomních vozidel a příležitostně si zve hosty do rozhovorů.
  • RobohubPodcast zaměřený šířeji na celou oblast robotiky, takže kromě autonomních vozidel se věnuje i letadlům, kosmickým prostředkům, plavidlům a robotům všeho druhu.
  • Self-Driving Cars by dr. Lance EliotPodcast moderovaný Lancem Eliotem, neúnavným komentátorem technologií souvisejících s umělou inteligencí.

Jak vidno, v současnosti neexistuje žádný český podcast, který by se systematicky věnoval autonomním vozidlům, byť příležitostně lze v rámci některých, obvykle technologicky zaměřených podcastů, nalézt epizodu, která se tématem autonomního řízení více či méně zabývá. V českém prostředí je tak aktuálně jediným zdrojem informací týkajících se výhradně autonomní mobility tento web, který přináší psané rozhovory s předními odborníky světa autonomních vozidel.