web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní vozidla Cruise zamíří do Dubaje

Americká společnost Cruise se svým úsilím a naplňováním plánů řítí vstříc budoucnosti jako lokomotiva. V pondělí 12. dubna byla podepsána smlouva mezi společností Cruise a dubajským dopravním úřadem RTA, díky které se Dubaj stane první lokalitou mimo Spojené státy, kde bude zprovozněna autonomní taxislužba obsluhovaná autonomními vozidly Cruise Origin. Podpisu smlouvy se za americkou stranu zúčastnil Jeff Bleich, ředitel právního oddělení firmy Cruise, za dubajskou stranu Mattar Muhammad Ál Tayer, ředitel RTA, přičemž podpisu přihlížel šejch Hamdán bin Muhammad Ál Maktúm, korunní princ Dubaje. Zahájení provozu robotaxi se plánuje na rok 2023, do konce dekády by měl počet autonomních vozidel v rámci této služby narůst až na čtyři tisíce. Cruise se zároveň podpisem smlouvy stal výhradním provozovatelem robotaxi v Dubaji přinejmenším do roku 2029, Dubaj si od této spolupráce slibuje dosažení střednědobých cílů stanovených ve vizi zavádění a rozvoje autonomního řízení v tomto emirátu, tedy že do roku 2030 by 25 procent všech v Dubaji uskutečněných jízd mělo být na palubě autonomních prostředků. Doplňme, že již deset let v Dubaji funguje zcela bezobslužné metro nejvyššího stupně automatizace (GoA4).

Dubaj

Jeff Bleich a Mattar Ál Tayer při podpisu smlouvy, přihlíží korunní princ Dubaje Hamdán bin Muhammad Ál Maktúm (foto: WAM)

Před podpisem smlouvy si obě strany důkladně zanalyzovaly budoucího partnera. Plusovými body Dubaje byly bezpochyby klimatické podmínky a kvalitní infrastruktura, stejně tak náklonnost emirátu k podpoře moderních technologií. Ve prospěch firmy Cruise dle oficiálního vyjádření hrálo jeho úzké provázání s automobilkou General Motors, což má zajistit schopnost produkovat vozidla v odpovídajících počtech a kvalitě. Lze předpokládat, že rozhodování Dubaje pozitivně ovlivnily i nedávné úspěchy firmy Cruise, ať už zakoupení společnosti Voyage, investice firmy Microsoft, zahájení testů bez bezpečnostního řidiče za volantem anebo rozšiřování řad o profesionály z leteckého průmyslu se zkušenostmi s provozem velkých flotil dopravních prostředků.