web Autonomne.cz

odkaz na homepage

„Autonomní“ vozidlo v Nigérii

Nigérie objektivně vzato nepatří mezi země, které v technologickém vývoji udávají směr. V roce 2016 proto vyvolalo patřičné pozdvižení vozidlo Toyota Corolla, které projíždělo ulicemi nigerijského hlavního města Lagos zdánlivě bez řidiče. V hustém provozu jedoucí auto díky částečně staženému oknu dávalo nahlédnout do kabiny, která působila jako zcela prázdná. Vozidlo ale postrádalo jakékoli viditelné prvky jako jsou kamery a další senzory, což oprávněně vyvolávalo skepsi, že se jedná o opravdu autonomní automobil. Tím totiž vozidlo pochopitelně reálně nebylo, o čemž svědčily polepy na něm umístěné. Ve skutečnosti se jednalo o pojízdný reklamní poutač na technologickou konferenci Techplus, která se v Lagosu konala ve dnech 21. až 23. července 2016. Fotodokumentace tohoto vozidla pak prozrazuje, že ve vozidle se nacházel řidič, který byl „oblečený“ v sedačce. Vzhledem k hustotě provozu a takřka neexistujícím pravidlům silničního provozu si Nigérie na skutečně autonomní vozidla ještě mnoho let počká.

Toyota Corolla v Lagosu

Snímek z videa vozidla Toyota Corolla, které se v ulicích nigerijského Lagosu prohánělo zdánlivě bez řidiče (foto: MTN Nigeria)

Využívání řidiče „oblečeného“ do sedačky je v oblasti výzkumu autonomních vozidel relativně běžnou praxí. Přinejmenším od roku 2017 toto řešení používá například americký Ford, který tímto způsobem zkoumá možnosti interakce chodců a dalších účastníků silničního provozu s budoucími autonomními vozidly, v loňském roce takto Ford otestoval potenciál autonomního doručování zásilek. V roce 2019 pak v kyrgyzstánském hlavním městě Biškeku využila řidiče schovaného v sedačce vozidla Toyota Camry v rámci reklamní kampaně taxislužba Jorgo Taxi.