web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Dálkově řízená vozidla v Las Vegas

Začínající firma Halo a mobilní operátor T-Mobile oznámili, že v nevadském městě Las Vegas zahájí provoz vlastní autopůjčovny využívající dálkově řízená vozidla Kie e-Niro. Byznys model tohoto projektu je mimořádně elegantní. Firma nabízí k zapůjčení vozidla, která prostřednictvím teleoperace doručí na místo určené zákazníkem, který si je zde převezme, načež je využívá jako běžný automobil, aby po ukončení pronájmu řízení opět převzal vzdálený operátor, který vozidlo přepraví k dalšímu zákazníkovi nebo do depa. Tento byznys model je půvabný mimo jiné i v tom, že takové dálkově řízené vozidlo ve skutečnosti vůbec nikoho nepřeváží, což z provozovatele snímá celkem významnou míru odpovědnosti. Služba dálkového řízení využívá infrastrukturu firmy T-Mobile, která ve Spojených státech usilovně buduje 5G sítě.

Halo

Dálkově řízené vozidlo Kia e-Niro firmy Halo (foto: T-Mobile)

Projekt má hned několik cílů. Tím zcela evidentním je vytěžit potenciál 5G sítí. Dalším, a dost možná důležitějším, je prošlapat cestu ryze autonomním vozidlům skrze podporování důvěry lidí v tyto technologie. Pokud totiž budou běžně potkávat vozidla bez řidiče, bude o to snazší do nich v budoucnu usednout a přijmout je.
Město Las Vegas potažmo stát Nevada opět ukazují, že z hlediska podpory technologií patří k průkopníkům. Od roku 2018 tam provozuje autonomní taxislužbu, byť s bezpečnostním řidičem, společnost Aptiv, která nově figuruje pod jménem Motional, a od roku 2023 by měla fungovat již zcela bez obsluhy na palubě. V Nevadě testovaly či stále testují svá autonomní vozidla i společnosti jako Zoox, Torc nebo Yandex.