web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Firmy Volvo a Waymo oznámily spolupráci

Společnost Waymo, která dle hodnocení odborníků patří na vrchol z hlediska pokročilosti své technologie autonomního řízení, oznámila zahájení spolupráce se skupinou Volvo Car Group. Do této skupiny spadá jak automobilka Volvo, tak i dceřiná firma Polestar, která se zaměřuje na elektromobily, a automobilka Lynk & Co, které všechny dohromady spadají pod čínského výrobce automobilů Geely. Cílem partnerství je propojit systém autonomního řízení firmy Waymo s elektromobily firem skupiny Volvo Car a nabídnout jejich prostřednictvím autonomní taxislužbu.

Waymo

Vůz Chrysler Pacifica se systémem autonomního řízení firmy Waymo (foto: Waymo)

Kromě této spolupráce má Waymo navázáno partnerství již s podnikem Fiat Chrysler, jehož vozy Pacifica využívá, podnikem Jaguar Land Rover, od nejž postupně pořizuje elektromobily I-Pace, a aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi.
Podobně Volvo má více partnerů. Dlouhodobě pracuje s firmou UBER, pro niž dodává svá vozidla XC90, nově také investuje do firmy Luminar, která vyrábí LiDARy, jež by se od roku 2022 měly standardně objevovat ve vozidlech švédské automobilky.
Jedná se o další příklad prohlubování spolupráce mezi automobilkami a vývojáři autonomního řízení. V nedávné době podobná partnerství oznámily firmy NVIDIA a Mercedes-Benz, Argo AI a Volkswagen anebo Yandex a Hyundai. Podobných partnerství bude velice pravděpodobně nadále přibývat.