web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Na veletrhu URBIS se představil autonomní minibus

Od úterý 20. září do čtvrtka 22. září se při příležitosti celoevropské akce Urban Mobility Days konaly v Brně veletrhy URBIS Smart City Fair a Future Mobility Fair. V jejich rámci se návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti mohli poprvé svézt i prvním českým autonomním minibusem, který vznikl jakožto součást mezinárodního projektu SHOW. Autonomní minibus je postavený na italské elektrické platformě Esagono Energia Grifo, přičemž systém autonomního řízení vznikl kompletně v Brně. Do projektu je za Českou republiku zapojeno Centrum dopravního výzkumu, Statutární město Brno a firmy ARTIN potažmo Roboauto.

Autonomní minibus

Autonomní minibus Esagono Energia Grifo projektu SHOW v Brně (foto: archiv CDV)

Během tří dní absolvovalo na palubě autonomního minibusu cestu více než dvě stě cestujících, včetně zástupců Evropské komise. Reakce na autonomní vozidlo byly takřka výhradně pozitivní, a to napříč všemi věkovými skupinami. Cestující si pochvalovali zejména plynulost jízdy, pohodlí a celkový pocit bezpečí. V neposlední řadě byli nadšení ze samotné technologie autonomního řízení, kterou naprostá většina zúčastněných vyzkoušela na vlastní kůži úplně poprvé. Minibus i po skončení veletrhů zůstává v provozu a k dispozici zájemcům o svezení, postupně se objeví i na několika dalších lokalitách. Veškeré jízdy jsou k dispozici zdarma.
Z domény autonomní mobility se na veletrhu URBIS představilo také autonomní doručovací vozidlo brněnské firmy BringAuto.