web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Ottopia dodá dálkové řízení pro robotaxi Motional

Důležitost dálkového řízení (teleoperace) pro rozvoj autonomní mobility je postupem času stále zřejmější. Nejnovějším důkazem je navázání spolupráce mezi firmou Motional, která vyvíjí systém autonomního řízení, a společnosti Ottopia, která představuje špičku ve vývoji dálkového řízení. Právě Ottopia dodá firmě Motional svoji technologii, která bude integrována do autonomních vozidel na bázi modelu Hyundai Ioniq 5, jež budou od roku 2023 provozována v rámci robotaxi v několika městech Spojených států. Dálkové řízení umožní vzdáleným operátorům monitorovat flotilu autonomních vozidel a v případě nutnosti vozidlům asistovat, kupříkladu když se budou potýkat se situací, s níž si autonomní řízení nedokáže poradit. Teleoperace tak přispěje k vyšší provozuschopnosti celé autonomní taxislužby.

Motional

Autonomní BMW 540i firmy Motional, jež v Las Vegas funguje v rámci robotaxi provozovaného ve spolupráci s firmou Lyft (foto: Motional)

Doplňme, že Motional již několik let úspěšně provozuje ve spolupráci se společností Lyft autonomní taxislužbu s vozidly BMW 540i v Las Vegas, v tomto případě s bezpečnostním řidičem za volantem. Tato služba se těší velkému zájmu ze strany uživatelů, uskutečněno bylo již více než sto tisíc jízd s platícími zákazníky. Od letošního roku tamtéž probíhá i testování autonomních vozidel bez přítomnosti bezpečnostního řidiče za volantem, v tomto případě s vozidly Chrysler Pacifica. Využití systému dálkového řízení firmy Ottopia nicméně není až takovým překvapením, protože letos v květnu automobilka Hyundai, jež je společně s firmou Aptiv součástí firmy Motional, oznámila investici právě do společnosti Ottopia. Jednalo se tedy dle všeho o předzvěst aktuálního oznámení.