web Autonomne.cz

odkaz na homepage

StreetDrone představil autonomní doručovací vozidlo Pix-E

Společnost StreetDrone sídlící v anglickém Oxfordu se vývoji systému autonomního řízení věnuje od roku 2017, přičemž za tuto dobu firma integrovala svůj systém do dvou různých vozidel, která nabízí zejména výzkumným organizacím. Tím prvním se stalo malé dvoumístné vozidlo nazvané SD Twizy, které je postaveno na základě elektromobilu Renault Twizy. Tento model využívá například Technická univerzita Ingolstadt v podobě vozidla ANTON. Druhým vozidlem vybaveným systémem autonomního řízení firmy StreetDrone se stal výrazně větší SD e-NV200, který vychází z elektromobilu Nissan e-NV200. Kromě toho nabízí integraci svého řešení i do dalších vozidel dle požadavků zákazníka. Nově firma StreetDrone oznámila, že získala investici ve výši 3 miliony britských liber (asi 88,6 milionu korun) od obchodního řetězce Wilko, který se specializuje na prodej potřeb pro domácnost a zahradu. Při této příležitosti byla představena i vizualizace připravovaného autonomního doručovacího vozidla nazvaného Pix-E.

Pix-E

Vizualizace autonomního doručovacího vozidla Pix-E firmy StreetDrone (foto: StreetDrone)

Propojování obchodních řetězců s vývojáři autonomních vozidel a jejich spolupráce na pilotních projektech je stále častější aktivitou, jak autonomní vozidla přivést mezi veřejnost a zároveň prozkoumat jejich životaschopnost v reálných podmínkách. Asi nejdále je v tomto směru americký Walmart, podobné snahy ale nalezneme v celé řadě zemí, kde vývoj v oblasti autonomní mobility probíhá.
Autonomní doručovací vozidlo Pix-E je svým vzezřením a celkovou koncepcí velice podobné vozidlu R2 firmy Nuro anebo čínskému Neolixu. Do prakticky identického segmentu cílí taktéž brněnské BringAuto.