web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Volvo a DiDi budou spolupracovat

Utváření nových partnerství v autonomní mobilitě nepolevuje na intenzitě. Nejnovějším přírůstkem do skupiny firem, které spolu navázaly spolupráci, je dvojice společností Volvo Cars a DiDi Chuxing. Automobilka Volvo Cars, která spadá pod čínskou automobilku Geely, poskytne svá vozidla XC90, zatímco čínská společnost DiDi Chuxing, jež se zaměřuje na poskytování mobilitních služeb a vývoj vlastního systému autonomního řízení, do nich provede integraci nejnovější generace své technologie s názvem Gemini. Je jistě zajímavé, že si čínské firmy při pojmenovávání autonomního řízení berou za inspiraci jména amerických vesmírných programů. Kromě Gemini firmy DiDi tu totiž máme ještě firmu Baidu a její systém autonomního řízení Apollo. Spolupráce Volvo Cars a DiDi Chuxing již v dřívějšku probíhala v menším měřítku, neboť v loňském roce Volvo poskytlo několik vozidel XC60 pro pilotní testování autonomní taxislužby DiDi v Šanghaji.

DiDi

Autonomní vůz Volvo XC90 ve službách DiDi (foto: Volvo)

Volvo Cars je v navazování spolupráce s firmami zabývajícími se autonomním řízením poměrně aktivní. V létě loňského roku totiž automobilka uzavřela partnerství s americkou společností Waymo, která je špičkou ve vývoji autonomního řízení.
Společnost DiDi Chuxing má poměrně bohaté zkušenosti s provozem robotaxi, neboť je jednou z mnoha čínských firem, které autonomní taxislužbu testují. Čína v tomto segmentu vidí veliký potenciál, z poslední doby můžeme zmínit například robotaxi firmy AutoX v Šen-čenu, DeepRoute ve Wu-chanu, Momenta v Su-čou nebo třeba Baidu v Čchang-ša, Cchang-čou a Pekingu. Další jistě budou přibývat.