web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Arrival otestoval autonomní vozidlo bez obsluhy

S příchodem elektromobility se vyrojilo velké množství nových firem, které vycítily příležitost proniknout do jinak poměrně homogenního a relativně uzavřeného automobilového průmyslu. Nejznámější z nich je pochopitelně Tesla, ale své místo na trhu si získávají i další firmy jako třeba Lucid Motors, Rivian, Lordstown Motors a v neposlední řadě od roku 2015 i britský Arrival. Jeho zakladatelem a výkonným ředitelem je ruský podnikatel Denis Sverdlov, který se snaží prorazit v oblasti elektrických užitkových vozidel a autobusů. Od ledna roku 2018 navíc Arrival pracuje na autonomním řízení v rámci projektu Robopilot, který byl zakončen letos v září.

Arrival

Elektrické dodávkové vozidlo Arrival Van se systémem autonomního řízení Robopilot (foto: Arrival)

Na projektu, který byl podpořen částkou 6,8 milionu britských liber (asi 204 milionů korun), se podílelo kromě firmy Arrival dalších osm společností, včetně univerzit, komerčního přepravce či pojišťovny. V závěru projektu Arrival uskutečnil autonomní jízdu svého elektrického dodávkového vozidla Arrival Van zcela bez jakéhokoli obslužného personálu na palubě uvnitř uzavřeného areálu a skladu. V návazných fázích by firma se svým autonomním vozidlem chtěla vyrazit na britské veřejné komunikace.
Obecně lze říct, že autonomní mobilita je ve Velké Británii velmi štědře podporována. V sektoru autonomního řízení zde působí firmy jako Oxbotica, StreetDrone nebo třeba Aurrigo, budují se nové polygony a jsou podnikány aktivity jako třeba vytvoření databáze testovacích scénářů pro autonomní vozidla.