web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Autonomní minibusy i-Cristal by mohly zamířit do Prahy

Velké věci se připravují v oblasti rozvoje autonomní mobility v České republice. Letos v září podepsala česká firma VDT Technology memorandum o porozumění s izraelskou firmou Mobileye s cílem rozvíjet spolupráci v oblasti autonomní mobility. Následně 24. října došlo v Izraeli k podpisu navazujícího memoranda o spolupráci na vývoji autonomního minibusu a jeho integraci do sítě veřejné dopravy v Praze. K oběma dříve zmíněným insitucím se jako signatáři tohoto druhého memoranda přidali též Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze a Pražské inovační centrum pokročilých technologií a výzkumu (PATRIC). Záměrem je v příštích letech v Praze nasadit a otestovat alespoň 15 autonomních minibusů i-Cristal francouzské společnosti Lohr, pro něž vyvíjí systém autonomního řízení právě firma Mobileye.

Lohr I-Cristal

Minibus i-Cristal francouzské firmy Lohr, pro nějž izraelská firma Mobileye vyvíjí systém autonomního řízení (foto: Lohr)

Připomeňme, že firma Mobileye se podílí na vývoji ještě dalšího autonomního minibusu, a to ve spolupráci se společnostmi Benteler a Beep a designérským studiem Pininfarina. Ten by měl být premiérově představen pod značkou Holon příští rok v lednu na veletrhu CES. Kromě toho Mobileye vyvíjí a testuje systém autonomního řízení pro potřeby robotaxi. V loňském roce tato společnost oznámila, že letos zahájí veřejně přístupnou autonomní taxislužbu v Mnichově a Tel Avivu, k čemuž ale zatím nedošlo.
Zájemci z řad české veřejnosti si nicméně již delší dobu mohou svezení autonomními vozidly užívat. V březnu byl v Brně představen první v České republice vyvinutý autonomní minibus, s nímž se aktuálně může kdokoli svézt na brněnském výstavišti. V průběhu léta se bylo možné svézt také autonomním minibusem Auve Tech Iseauto na pražském výstavišti.