web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Cruise pokračuje v expanzi

Poměrně velkým překvapením bylo oznámení americké firmy Cruise, která vyvíjí systém autonomního řízení a provozuje v nočních hodinách autonomní taxislužbu v ulicích kalifornského San Francisca, že toto robotaxi by mělo být do konce roku dostupné i ve dvou dalších amerických městech. A to arizonském hlavním městě Phoenix a texaském hlavním městě Austin. Informace o této expanzi mnohé zaskočila proto, že robotaxi firmy Cruise v San Franciscu zdaleka nefunguje bezproblémově a firma se do dnešních dní potýká s problémem, že její autonomní vozidla bez obsluhy přestávají fungovat a blokují provoz. Pouštět se do zřizování stejné služby v dalších městech, aniž by závada byla spolehlivě odstraněna, se proto jeví jako poněkud unáhlené. Na druhou stranu zrovna v arizonském Phoenixu provozuje Cruise již delší dobu autonomní rozvoz objednávek ve spolupráci s obchodním řetězcem Walmart. Kromě toho Cruise také připravuje expanzi do Japonska a Spojených arabských emirátů, kde již probíhá mapování silnic za účelem otevření robotaxi v průběhu příštího roku.

Cruise

Robotaxi firmy Cruise by do konce roku mělo kromě San Francisca fungovat i v Austinu v Texasu a Phoenixu v Arizoně (foto: Cruise)

Zatímco ve Phoenixu v Arizoně bude mít Cruise přímou konkurenci ve firmě Waymo, která zde již několik let úspěšně provozuje veřejně přístupnou autonomní taxislužbu bez obsluhy, v Austinu v Texasu bude konkurovat firmě Argo AI, která zde svá autonomní vozidla již pár let testuje a v dohledné době také hodlá otevřít veřejně přístupné robotaxi. Zdá se, že se stáváme svědky soubojů o trh autonomní mobility hned na několika místech Spojených států.