web Autonomne.cz

odkaz na homepage

John Deere bere automatizaci zemědělských strojů vážně

Americká společnost John Deere, jež patří mezi nejvýznamnější výrobce zemědělské techniky, zakoupila kalifornskou firmu Bear Flag Robotics, která vyvíjí systém autonomního řízení pro zemědělské stroje. Akvizice, která přišla firmu John Deere na 250 milionů amerických dolarů (bezmála 5,5 miliardy korun), má sloužit k urychlení vývoje a zavádění automatizace do produktů této společnosti. Od automatizace v této oblasti se očekává zefektivnění zemědělské produkce, jež je žádoucí vzhledem k rostoucí lidské populaci, a vyrovnání se s nedostatkem pracovních sil, jemuž toto odvětví čelí. John Deere se automatizaci svých vozidel věnoval již interně, prostřednictvím akvizice společnosti Bear Flag Robotics však získává ozkoušené pokročilé technické řešení a nezanedbatelnou konkurenční výhodu.

Bear Flag Robotics

Pásový traktor John Deere 8RT vybavený technologií autonomního řízení firmy Bear Flag Robotics (foto: Bear Flag Robotics)

Četnost, s níž se zde věnujeme automatizaci zemědělské techniky coby jedné z podob autonomní mobility, jasně ukazuje, o jak významnou sféru se jedná. Jen připomeňme, že v dřívějšku se zde objevily informace o autonomních zemědělských strojích z Brazílie, Dánska, Ruska, Slovenska a dvakrát z Kalifornie. Coby historickou zajímavost můžeme uvést aktivity na poli automatizace zemědělských strojů z konce 80. let minulého století v Československu, a to konkrétně v závodu ZŤS Martin, kde vznikl prototyp (údajně několik exemplářů) dálkově ovládaného traktoru. V současnosti na českém území s automatizací traktorů pracuje brněnský Zetor.