web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Slibné firmy v autonomní mobilitě pro rok 2022

Zajímavým vhledem do jakéhokoli odvětví jsou analýzy trhu. Přesně tyto aktivity jsou v centru zájmu společnosti CB Insights, která pokrývá i odvětví umělé inteligence, kam spadá též autonomní mobilita. Již pošesté tato společnost vypracovala analýzu, v níž představuje sto nejslibnějších firem ve sféře umělé inteligence, u nichž očekává v roce 2022 zajímavé dění. Stejně jako v loňském roce si představíme firmy z tohoto seznamu, jež mají přesah do autonomní mobility. Pokud se ale nejprve podíváme, jak se dařilo firmám, jež byly na loňském seznamu, zjistíme, že predikce společnosti CB Insights byly ve velkém počtu případů správné. Například firma Aurora Innovation loni představila vlastní robotaxi, které záhy začala testovat v texaském Dallasu, firmu Deepmap koupila NVIDIA anebo do firmy Momenta investičně vstoupil koncern General Motors. Bude proto jistě poučné po roce sledovat, jak se daří firmám na letošním seznamu.

CB Insights

Firmy ze seznamu CB Insights, jež se zabývají umělou inteligencí s přesahem do autonomní mobility (foto: CB Insights)

Na letošním seznamu nalezneme následující firmy působící v autonomní mobilitě:
Nuro je velmi dobře známým vývojářem systému autonomního řízení pro doručovací vozidla. Firma v loňském roce navázala několik nových spoluprací na pilotním testování, zahájila stavbu výrobního a vývojového centra v Nevadě a letos představila již třetí generaci svého autonomního doručovacího vozidla.
Waabi je firma, kterou založila Raquel Urtasun, přičemž letos představila první produkt, kterým je simulační nástroj Waabi World, který má pomoct vývojářům systémů autonomního řízení.
Apex.AI je výrobcem operačního systému pro autonomní vozidla certifikovaného podle standardu ISO 26262, jehož uživatelem je například japonská automobilka Toyota.
Čínskou firmu AutoX zde nijak dlouze představovat nemusíme, neboť jejím aktivitám v oblasti autonomní taxislužby se zde pravidelně věnujeme.
Third Wave Automation se věnuje automatizaci skladových vozíků a dalších prostředků používaných ve výrobních halách.
Built Robotics se naproti tomu specializuje na vývoj autonomního řízení pro těžkou stavební techniku.
Firma Phiar vyvíjí navigační systém využívající umělou inteligenci a rozšířenou realitu.
Nodar nabízí zařízení nazvané Hammerhead, což je kamerový senzorický set, který svým uspořádáním umožňuje prostorové počítačové vidění.
Firma Deepsig byla na seznamu už i loni, přičemž její specializací je využití umělé inteligence pro zabezpečení bezdrátové komunikace, včetně 5G sítí.
Shield AI nabízí systém umělé inteligence pro řízení autonomních dronů, a to jak jednotlivě, tak i v rojích, navíc bez potřeby GPS signálu.
Snorkel AI je jednou z mnoha společností, jež nabízejí automatické anotování dat pro strojové učení. Ve stejné sféře působí i firma Sama, mezi jejímiž zákazníky je například automobilka Ford.