Pro ty, kteří se obzvlášť zasadili za inovace a posun v oblasti autonomie a asistenčních systémů pořádá časopis „ADAS & Autonomous Vehicle International“ ceremoniál předávání cen. Nominace na tuto cenu vybírá panel mezinárodních expertů, zatímco finální vítěze cen v různých kategoriích vybírají mezinárodní odběratelé časopisu. Nominace zahrnují inovace a technologie za období posledních osmnácti měsíců. Cílem je náležitě uctít a rovněž upozornit na úspěchy těch nejzásadnějších projektů a společností. Kdo a jakou cenu tedy obdržel?
V dnešním příspěvku Vám chceme představit Diversify CCAM. Jedná se o jeden z evropských mezinárodních projektů, jímž se v současné době Centrum dopravního výzkumu zabývá. Jeho účelem je prohloubit pochopení rozmanitých sociálních kontextů, které ovlivňují přijetí, zavádění a užívání kooperativní, propojené a automatizované mobility, tzv. CCAM (Cooperative, Connected and Automated Mobility). Krom toho se projekt zabývá i zkoumáním výzev a překážek pro efektivitu služeb sdílené mobility, a to zejména v regionech se specifickými geografickými a sociálními potřebami. Průzkumy veřejného mínění jsou v současnosti prováděny ve 12 pilotních oblastech v šesti evropských zemích. V České republice jsou adresovány obyvatelům Brna a Přerova. Zjistěte více a vyjádřete svůj názor také!
Společnost Waymo provozující robotaxi služby (dceřiná společnost Alphabet, známé častěji jako Google) stahuje 1212 vozidel vybavených pátou generací jejich automatizovaného systému pro řízení. Důvodem jsou problémy se softwarem, které mohou vést k nárazu do objektů jako jsou řetězy, brány či podobné typů zábran. K žádným zraněním však vlivem těchto chyb podle dostupných informací nedošlo.
Velká čínská technologická společnost Baidu, přesněji její součást zaměřená na autonomní řízení zvaná Apollo, oznámila strategické partnerství se společností CAR Inc., jedním z předních poskytovatelů mobility v Číně. Jejich společným cílem bude zavedení výpůjční služby autonomních aut, čímž by v Číně získaly prvenství.
Budoucnost asistenčních systémů (ADAS) a autonomního řízení ve vozech společnosti Nissan se zdá být zajímavá. Tento japonský výrobce oznámil, že díky spolupráci s Wayve Technologies, průkopníkem v oblasti umělé inteligence pro vozidla, odstartuje v roce 2027 novou generaci technologie ProPILOT. Partnerství cílí na zrychlení vývoje a implementaci nové generace autonomních technologií, využívajících unikátní přístup k AI společnosti Wayve.
Společnost Waymo, lídr v oblasti technologií autonomního řízení, rozšíří své působení v San Franciscu. Podle místních médií budou autonomní robotaxi Waymo dostupná na slavné Market Street ve finanční oblasti města. Ta je jednou z nejvýznamnějších a nejnáročnějších dopravních tepen města.